W poszukiwaniu siebie

Sty
06

Każdy z nas udaje się w drogę, w której próbuje odkryć czy też poznać, kim jest i dokąd zmierza. Poznaje wtedy swoje granice i przekracza je. Odkrywa również swoje możliwości. I tutaj okazuje się, że wbrew własnym przypuszczeniom jego granice leżą o wiele dalej. Może więcej.

Czasami myślę, że gdybyśmy do końca wiedzieli, co nas czeka, wielu z nas zostałoby w domu. Kto bowiem tak naprawdę jest gotów na przejście, np. przez ból, odrzucenie, zdradę, cierpienie? Przypomina mi się tu historia uczniów Jezusa, którzy prosili Go o możliwość zostania największymi w królestwie. Jezus nie zbeształ ich, powiedział natomiast: „Nie wiecie, o co prosicie”.

Poszukiwanie siebie jest zawsze powiązane z poszukiwaniem Boga. Bo kto zna prawdę o nas jak nie On! Prawda ta podawana jest jednak cząstkami. Być może całej nie bylibyśmy w stanie pojąć. Nawet cząstką prawdy często się „zadławiamy”. Jak dużo wolności zyskalibyśmy przyjmując tę odrobinę, jako objawienie tego, co właśnie Bóg chce nam pokazać… Ale o tym już pisałam.

W poszukiwaniu siebie i swojej drogi idziemy dalej, szukamy tych, którzy wyglądają na doskonałych, by mogli zostać naszymi nauczycielami, wzorami lub jak to niektórzy mówią „ojcami duchowymi”. Po czym zbliżamy się do nich i widzimy coś więcej niż moc, która nas zachwyciła. Widzimy ich błędy. I przestają być dla nas idealni. Być może dlatego, że dorastamy, albo dlatego, że Bóg chce byśmy je zobaczyli… Uf. To taki proces dorastania. Kiedyś już odkryliśmy, że nasi rodzice nie są tacy idealni; może nie dotrzymują słowa, nie mówią wszystkiego, być może oszukują. Mimo wszystko ciągle pozostają rodzicami. Wciąż nas kształtują. A tu znowu ta sama lekcja po narodzeniu na nowo. Ciekawe dlaczego?

Sama byłam, jestem i pewnie będę na drodze poszukiwań Bożych generałów: bez zmazy, skazy, chodzących w mocy. I wygląda na to, że tak bardzo pragnę doskonałości, że trudno mi będzie z tego poszukiwania zrezygnować.

Poprzyglądałam się ostatnio ludziom, którzy przez 20 lat mieli wpływ na moje życie i do których trafiłam na drodze takich poszukiwań. Tak naprawdę zrobiłam to, by zobaczyć skąd się wzięły moje wady, co można przypisać i które wynikają z ich wpływu.

Przy tych rozważaniach Bóg pokazał mi coś nowego. W każdym z tych ludzi On umieścił cząstkę siebie, żebyśmy mogli patrząc na nich, zapragnąć tego z ich życia. W każdym z nich jednak zostało trochę słabości albo grzechu – jak kto woli – byśmy wiedzieli, że nadal są ludźmi, którzy potrzebują Boga tak jak my.

Czym dalej zaszli, czym większe brzemię niosą, tym bardziej potrzebują bliskości Boga. Po to, żebyśmy oddali Bogu to, co Boskie, czyli chwałę, a nauczycielowi to, co ludzkie, czyli zwykłe poszanowanie, dobroć i miłość? Broń Boże nie, odwrotnie.

Co jednak z wadami? Mamy nad nimi przechodzić do porządku dziennego i modlić się z drżeniem, by nie miały na nas wpływu? Otóż kochane dziewczyny, widząc wady innych dokonujemy wyboru, przebaczamy i oglądamy jak wielką łaskę Bóg im okazuje, więc jakże wielką może okazać nam. Albo też gorszymy się i mówimy: ja nigdy tak nie będę robił, nigdy taki nie będę. A wtedy nasza sprawiedliwość i czyste motywacje przechodzą w religijny zakon potępienia i osądu, w którym bronimy Boga i jego królestwa. Pewnie przyznacie, że samo stwierdzenie w obronie Boga brzmi troszeczkę dziwnie. Czy nie kojarzy się po prostu z krucjatami krzyżowców? A gdzie jest napisane: obroń mnie – mówi Pan? Lub walcz z krwią i ciałem o swoje wartości?

Walczymy więc lub postanawiamy przebaczyć. Wybór przebaczenia okazuje się jednak bardzo trudny. Łatwo przebaczyć, jeśli czyjeś zachowanie tudzież wady nie dotykają i nie ranią nas. Ale jakże prawdziwe jest właśnie wtedy, gdy to my doświadczamy cierpienia.

Mój przyjaciel – skądinąd zakonnik i jeden z pierwszych liderów – pomagając mi zebrać się z dużego rozsypania, powiedział: „Widzisz, znacznie łatwiej nam przebaczać, jeśli coś głęboko nie dotyka naszego serca. Ale czy wtedy ta zdolność przebaczenia sięga do dna serca czy tylko bardzo płytko? A to zranienie, którego doświadczyłaś pokazuje te rejony zła w tobie, w których twoje serce nie jest oddane Bogu, w których nie potrafisz przebaczyć”. To znaczy, że Bóg przez takie sytuacje (sytuacje zranień), odsłania nam wszystkie rzeczy niezmienione w nas, byśmy mogli zrozumieć więcej i zbliżyć się do niego bardziej. Aby to nas zmieniło.

W końcu te rozważania o niedoskonałości, poprowadziły mnie do biblijnych poszukiwań nauczycieli.
Samuel wychowywał się w domu Heliego, który stracił już wtedy Bożą przychylność. Jednak to Heli uczył go jak rozpoznawać Boży głos, a także tego, że ma mówić całą prawdę, którą od Boga słyszy i nie bać się. Ponadto uczył go wyboru zbliżania się do Boga, wtedy, kiedy dotyka go ludzka niesprawiedliwość lub walczy w ciele. Dawid wzrastał w domu Saula, w momencie, kiedy Saul był już dość daleko od Bożego wzorca. Żaden z nich nie powielał wad i grzechów swoich nauczycieli. I nie stał się jak oni. A jednak do końca swojego życia cieszyli się przychylnością Boga. Być może Bóg uczył ich czegoś więcej, np. właściwych motywacji serca kształtowanych przez wybór przebaczenia.

Znajdujemy również przykład innego człowieka: Absaloma, uczącego się u człowieka, który był prawie doskonały – był według serca Bożego. Od kogoś, kto jest pozytywnym biblijnym przykładem. Nawet Jezus jest nazwany synem Dawidowym. Czy Dawid był doskonały? Na pewno nie. Był grzesznikiem; ukradł, zamordował, niejednokrotnie był niesprawiedliwy w swych wyrokach, zawsze jednak całym sercem kochał Boga i powracał do niego.

Absalom jednak skupił się nie na tym, co pokazywało Boga w Dawidzie, a na jego wadach i grzechach. Jako doskonalszy wziął sprawy w swoje ręce (zaczął bronić Bożych zasad). Przez to najpierw stracił właściwe motywacje, a potem stwierdził, ze już czas przejąć królestwo, gdyż z pewnością jest to Bożym planem.

Królestwo Boże ma jednak swoje prawa i zasady, i może nie trzeba go bronić.
Bo może w tym wszystkim nie chodzi o to, by nazbierać sobie doskonałych nauczycieli, ale stać się uczniem i to nie doskonałym a uczącym się, np. przebaczenia czy też łaski. Uczniem, który wie, że sam nie musi się bronić, że musi oddać prawo do obrony (tak jak zrobił Dawid, kiedy uciekał do Machanaim). Uczniem, który zna prawo pokuty i miłości, czy też uczniem, który nie widzi potrzeby pokonywać tych, których Bóg gdzieś postawił.

Zawsze się zastanawiałam, dlaczego Dawid nie zabił Saula, przecież dostał nawet takie proroctwo: „Pan dał go w twoje ręce” A może nie chodzi o wychodzenie przeciw namaszczonemu, które stałosię sloganem używanym do straszenia albo do znudzenia, ale o zrozumienie prawa przebaczenia i łaski, które nie tylko mówi, że to Bóg zaczął w życiu Dawida i to on może zadecydować, że już czas na koniec i tego nie rozpoznał Absalom. Bóg także zaczął w życiu Absaloma i pomimo jego niezbyt dobrych wyborów i rozgoryczenia w jakie popadł tylko Bóg miał prawo to życie zakończyć. I wtedy właśnie łaska miałaby szansę triumfować. A może inaczej potoczyłoby się życie Absaloma, gdyby nie gniewna ręka, która je zakończyła? Od zrozumienia tego zależy doświadczenie przebaczenia i łaski w naszym własnym życiu.

Być może też, to właśnie okazanie łaski i jej doświadczenie, są jedyną drogą do znalezienia siebie. Jednak zrozumienie tego, daje tyle wolności do życia, zrzuca wysoką poprzeczkę; mogę być przez Boga powołana, mogę być wciąż niedoskonała, popełniać błędy, a On nie zrezygnuje ze mnie. Nawet jak moje kroki w smutku prowadzą mnie na krańce ziemi i tak On tam będzie. Czy tak nie jest lepiej? Tak wiem, tak jest też trudniej, ale może warto…

iza

178 komentarzy

A monetary advisor is your planning associate.

bit.ly, on 5-15-2019 @ 14:10 |

All types of investments come with certain dangers.

Mark, on 5-15-2019 @ 21:33 |

Thanks for your interest in Funding Advice.

Emely, on 5-17-2019 @ 05:09 |

And that is an investment risk price taking.

tinyurl.com, on 5-18-2019 @ 16:53 |

Traders do pay direct and indirect prices.

https://tinyurl.com/y43kfp8u, on 5-19-2019 @ 05:26 |

All kinds of investments include sure risks.

cuturls.eu, on 5-22-2019 @ 00:46 |

Your way of explaining all in this article is actually good, every
one can effortlessly understand it, Thanks a lot.

Andra, on 5-23-2019 @ 17:43 |

This blog was… how do you say it? Relevant!!
Finally I have found something that helped me.

Thanks a lot!

Phillis, on 5-24-2019 @ 19:59 |

Hi there! I just would like to give you a
huge thumbs up for your great info you have here on this post.

I am returning to your site for more soon.

Fredericka, on 5-26-2019 @ 20:00 |

Very descriptive blog, I enjoyed that bit. Will there be a
part 2?

Andy, on 5-27-2019 @ 03:35 |

Thanks for your curiosity in Funding Advice.

Candice, on 5-28-2019 @ 07:08 |

Financial advisors enterprise is individuals enterprise.

tinyurl.com, on 5-29-2019 @ 01:30 |

Investors do pay direct and indirect prices.

Antonia, on 5-29-2019 @ 03:35 |

And this is an funding danger value taking.

Thurman, on 5-29-2019 @ 17:07 |

A monetary advisor is your planning companion.

Lélio Vieira Carneiro Júnior, on 5-30-2019 @ 18:47 |

Thank you for some other excellent post. The place else may just anybody get that type
of info in such a perfect means of writing? I have a
presentation next week, and I’m on the search for such
info.

Rodrigo Branco, on 5-30-2019 @ 22:30 |

And that is an investment danger worth taking.

Brendan, on 5-31-2019 @ 03:54 |

I love what you guys are up too. Such clever work and exposure!
Keep up the terrific works guys I’ve you guys to my own blogroll.

Cristina Boner, on 5-31-2019 @ 21:47 |

That is true for investment advice as properly.

Gladys, on 5-31-2019 @ 23:15 |

Investors do pay direct and oblique costs.

http://urlky.com, on 6-1-2019 @ 10:22 |

Great article. I will be going through many of these issues as well..

Lélio Vieira Carneiro Júnior, on 6-2-2019 @ 07:57 |

Terrific work! That is the type of info that are supposed to be shared
across the internet. Shame on Google for now not positioning this put up higher!

Come on over and visit my site . Thanks =)

Leandro Martins de Almeida, on 6-2-2019 @ 08:30 |

Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html
coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

Daniel Vesely, on 6-3-2019 @ 00:51 |

Everything is very open with a precise description of the challenges.
It was really informative. Your website is very useful.
Many thanks for sharing!

Grupo Coral, on 6-3-2019 @ 04:08 |

Financial advisors business is people business.

Shayna, on 6-3-2019 @ 10:30 |

Financial advisors business is people business.

Banco Paulista SA, on 6-3-2019 @ 19:26 |

Buyers do pay direct and oblique costs.

Phillis, on 6-4-2019 @ 05:49 |

hello!,I love your writing so much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL?
I need a specialist in this space to unravel my problem.

Maybe that is you! Having a look ahead to see you.

Desembargador Mauro Pereira, on 6-4-2019 @ 05:57 |

Hey there! This is my first visit to your blog!
We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

hamilton dias de souza, on 6-4-2019 @ 13:21 |

Consider investments that offer fast annuities.

tinyurl.com, on 6-5-2019 @ 07:15 |

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to
say that I’ve really loved surfing around your blog posts.
In any case I’ll be subscribing for your feed and
I’m hoping you write again very soon!

Renan Batista, on 6-5-2019 @ 11:16 |

That is true for investment recommendation as
nicely.

http://tinyurl.com/y296sr3u, on 6-5-2019 @ 14:03 |

I love reading through an article that will make men and women think.
Also, thanks for allowing me to comment!

hamilton dias de souza, on 6-6-2019 @ 20:20 |

And that is an investment threat value taking.

Lélio Vieira Carneiro Júnior, on 6-7-2019 @ 02:26 |

Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing.
Cheers!

Daniel Dantas, on 6-10-2019 @ 00:22 |

Excellent post however , I was wondering if you could write
a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

Many thanks!

Mario de Oliveira, on 6-10-2019 @ 04:44 |

A monetary advisor is your planning accomplice.

Ouida, on 6-10-2019 @ 21:56 |

Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided
to browse your blog on my iphone during lunch break. I love the information you present
here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick
your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
Anyways, very good blog!

Lélio Vieira Carneiro Júnior, on 6-11-2019 @ 23:34 |

If some one desires to be updated with hottest technologies
then he must be pay a quick visit this web site
and be up to date all the time.

Umanizzare, on 6-12-2019 @ 07:55 |

Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great.
I really like what you have acquired here, certainly like what you
are saying and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous
web site.

Renato Franchi, on 6-12-2019 @ 16:47 |

Investors do pay direct and oblique prices.

http://tinyurl.com, on 6-13-2019 @ 23:36 |

Monetary advisors business is people business.

Felicitas, on 6-18-2019 @ 08:55 |

A monetary advisor is your planning accomplice.

Leoma, on 6-18-2019 @ 09:35 |

Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

https://tinyurl.com/, on 6-18-2019 @ 13:55 |

Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

Chassidy, on 6-19-2019 @ 15:32 |

Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

Del, on 6-19-2019 @ 23:37 |

That is true for funding advice as properly.

Raquel, on 6-21-2019 @ 00:56 |

All types of investments come with certain dangers.

tinyurl.com, on 6-21-2019 @ 07:18 |

And this is an investment risk price taking.

tinyurl.com, on 6-22-2019 @ 04:29 |

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
though you relied on the video to make your point.

You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence
on just posting videos to your weblog when you could be giving
us something enlightening to read?

ig, on 6-28-2019 @ 04:57 |

Fantastic blog! Do you have any tips and hints for
aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little
lost on everything. Would you suggest starting with a free
platform like WordPress or go for a paid option?
There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
Any suggestions? Thanks!

Marcia, on 7-3-2019 @ 09:47 |

hello!,I like your writing very a lot! share we communicate extra
approximately your post on AOL? I need a specialist in this house to resolve my problem.
May be that’s you! Having a look ahead to see you.

Cecil, on 7-3-2019 @ 16:19 |

Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I’ll certainly return.

Amparo, on 7-4-2019 @ 04:28 |

Hi, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is
sharing facts, that’s genuinely excellent, keep up writing.

Lynn, on 7-4-2019 @ 05:08 |

Howdy very cool blog!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark
your site and take the feeds also? I’m glad to seek out numerous useful information here in the publish, we want develop extra techniques in this
regard, thank you for sharing. . . . . .

Franklyn, on 7-4-2019 @ 08:56 |

Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
was just curious if you get a lot of spam responses? If so
how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

Diane, on 7-4-2019 @ 13:50 |

Just wish to say your article is as astonishing.

The clearness to your put up is simply nice and i can think you’re
an expert on this subject. Well together with your permission allow me to seize your feed
to keep up to date with drawing close post. Thanks 1,000,000 and please continue the enjoyable work.

Tawnya, on 7-4-2019 @ 14:19 |

I have read so many articles or reviews concerning
the blogger lovers but this paragraph is genuinely a good piece of writing,
keep it up.

Demetrius, on 7-4-2019 @ 22:20 |

Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

Abbey, on 7-5-2019 @ 04:54 |

I’m pretty pleased to find this great site.

I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!!

I definitely savored every part of it and i also have
you bookmarked to check out new information on your website.

Concepcion, on 7-5-2019 @ 05:19 |

I for all time emailed this webpage post page to all my friends, as if like to read it afterward my contacts will too.

Valencia, on 7-5-2019 @ 06:19 |

For most up-to-date information you have to visit internet and on internet I found this site as a finest web site for newest updates.

Kaley, on 7-5-2019 @ 10:33 |

You really make it seem so easy along with your presentation but I in finding this matter to be actually something which I think
I’d never understand. It seems too complex and extremely vast for me.
I’m taking a look ahead in your subsequent submit, I will try to get the hang of it!

Abraham, on 7-5-2019 @ 10:59 |

Hello, Neat post. There is a problem together with your site in web explorer, would check this?
IE still is the marketplace chief and a big element of other folks will omit your wonderful writing because of this problem.

Hortense, on 7-5-2019 @ 11:13 |

Hello! This is my first visit to your blog! We are a
group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful
job!

Earnest, on 7-5-2019 @ 13:42 |

It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I have learn this post and if I may just I wish to suggest you
few interesting things or advice. Perhaps
you could write subsequent articles referring to
this article. I wish to read more things approximately it!

Reva, on 7-5-2019 @ 15:24 |

This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me.
Thanks a lot!

Theda, on 7-5-2019 @ 18:25 |

What’s up, its pleasant post regarding media print, we all know
media is a great source of information.

Gay, on 7-5-2019 @ 22:29 |

Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how could i
subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered vivid clear idea

Rex, on 7-5-2019 @ 23:19 |

Hi there, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.

Eldon, on 7-6-2019 @ 01:12 |

Hi, this weekend is nice designed for me, for the reason that this moment i am reading this great educational article here at my home.

Ralf, on 7-6-2019 @ 01:43 |

Great delivery. Solid arguments. Keep up the great work.

Nam, on 7-6-2019 @ 02:40 |

Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
editors or if you have to manually code with HTML.
I’m starting a blog soon but have no coding know-how
so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!

Nannie, on 7-6-2019 @ 09:42 |

Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your site is
fantastic, let alone the content!

Alfonso, on 7-6-2019 @ 23:53 |

I am not sure where you are getting your information, but good topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

Alana, on 7-7-2019 @ 01:48 |

Your style is really unique compared to other folks
I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have
the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

Katherina, on 7-7-2019 @ 01:57 |

Hi there, I found your website via Google even as looking for
a related subject, your web site came up, it appears good.
I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

Hello there, just changed into alert to your weblog through Google, and
found that it is truly informative. I’m going to watch out
for brussels. I will be grateful should you proceed
this in future. Many people will probably be benefited out of your writing.
Cheers!

Doretha, on 7-7-2019 @ 07:34 |

Hola! I’ve been following your website for a while now and finally got the courage to go ahead and give
you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say keep up the excellent work!

Eulah, on 7-7-2019 @ 08:13 |

For newest news you have to go to see the web
and on world-wide-web I found this website as a most excellent site for
most recent updates.

Ute, on 7-7-2019 @ 11:33 |

It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our dialogue made at this place.

Kazuko, on 7-7-2019 @ 11:33 |

Hello, every time i used to check webpage posts here early in the dawn, as i enjoy to find out more and more.

Albertha, on 7-7-2019 @ 19:36 |

I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this weblog on regular
basis to obtain updated from hottest news update.

Pat, on 7-7-2019 @ 19:47 |

After checking out a few of the blog posts on your blog, I seriously appreciate your technique
of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back
soon. Please check out my web site as well and let
me know how you feel.

Velva, on 7-7-2019 @ 23:10 |

I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great
blog like this one today.

Kristian, on 7-7-2019 @ 23:29 |

Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different topic but it
has pretty much the same layout and design. Great choice
of colors!

Jestine, on 7-8-2019 @ 01:56 |

What’s up to every , as I am actually eager of reading this blog’s
post to be updated daily. It carries pleasant stuff.

Jamie, on 7-8-2019 @ 03:30 |

I used to be suggested this web site by means of my cousin. I’m no longer certain whether this
publish is written through him as no one
else understand such distinct approximately my trouble.
You’re amazing! Thank you!

Karolin, on 7-8-2019 @ 04:19 |

Hello, Neat post. There’s a problem along with your site in web explorer, would check this?
IE nonetheless is the market chief and a big component of other folks
will pass over your magnificent writing because of this problem.

Bonita, on 7-8-2019 @ 07:02 |

I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to
see a great blog like this one nowadays.

Ezra, on 7-8-2019 @ 07:58 |

Excellent pieces. Keep writing such kind of info
on your site. Im really impressed by your
site.
Hello there, You have done a great job. I will certainly digg
it and individually suggest to my friends.
I’m sure they’ll be benefited from this web site.

Kazuko, on 7-8-2019 @ 09:07 |

Very nice blog post. I absolutely love this
website. Keep it up!

Hildegarde, on 7-8-2019 @ 09:11 |

Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform
are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.

I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

Hershel, on 7-8-2019 @ 12:10 |

I think the admin of this web site is in fact working hard for his web page, since here every stuff is
quality based material.

Latonya, on 7-8-2019 @ 15:42 |

I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
I’ll check back later on and see if the problem still exists.

Brian, on 7-8-2019 @ 17:58 |

I like it when individuals come together and share thoughts.
Great site, continue the good work!

Tammi, on 7-8-2019 @ 20:34 |

Hello colleagues, its enormous piece of writing concerning tutoringand entirely defined, keep it up all the time.

Chance, on 7-8-2019 @ 23:20 |

whoah this weblog is great i love reading your articles.
Keep up the good work! You know, lots of individuals are looking
round for this info, you can help them greatly.

Josette, on 7-8-2019 @ 23:39 |

Hi fantastic blog! Does running a blog like this take a great deal of work?
I have very little knowledge of coding but I had been hoping to start
my own blog in the near future. Anyhow, if you have
any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I understand this is off subject however I just had to ask.
Many thanks!

Elmo, on 7-9-2019 @ 00:45 |

Heya! I know this is sort of off-topic however I had to ask.
Does running a well-established blog like yours
require a large amount of work? I’m completely new to running a blog but I do write in my journal every day.
I’d like to start a blog so I can share
my own experience and feelings online. Please let me know if you have any suggestions or tips for
new aspiring blog owners. Appreciate it!

Leila, on 7-9-2019 @ 01:15 |

Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It
really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you
aided me.

Bernadine, on 7-9-2019 @ 01:54 |

Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any community forums that
cover the same topics talked about in this article?
I’d really love to be a part of community where I can get feedback from other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

Edison, on 7-9-2019 @ 08:02 |

I’m not sure why but this website is loading extremely slow for me.

Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
I’ll check back later on and see if the problem still exists.

Analisa, on 7-9-2019 @ 09:18 |

Hey there would you mind letting me know which web host
you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must
say this blog loads a lot faster then most.
Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?
Kudos, I appreciate it!

Miranda, on 7-9-2019 @ 12:38 |

Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get irked while people think about worries
that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks

Mckinley, on 7-9-2019 @ 16:31 |

Helpful info. Fortunate me I found your website unintentionally, and I am surprised why
this twist of fate did not came about in advance! I bookmarked it.

Taylor, on 7-10-2019 @ 08:08 |

This article will assist the internet users for building up new blog or even a
blog from start to end.

Gena, on 7-10-2019 @ 08:54 |

I could not refrain from commenting. Perfectly written!

Clemmie, on 7-10-2019 @ 09:29 |

Asking questions are really good thing if you are not understanding anything fully, but this article gives pleasant understanding yet.

Isidro, on 7-10-2019 @ 20:13 |

Ridiculous story there. What occurred after? Thanks!

Adolfo, on 7-10-2019 @ 20:52 |

It’s amazing for me to have a web site, which is helpful designed for my know-how.
thanks admin

Rashad, on 7-11-2019 @ 02:13 |

Spot on with this write-up, I honestly believe that this site needs much more attention. I’ll probably be
back again to read more, thanks for the information!

Isiah, on 7-11-2019 @ 04:41 |

Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed
reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back in the future.
I want to encourage one to continue your great writing, have a nice morning!

Dolores, on 7-11-2019 @ 06:19 |

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this good
post.

Ursula, on 7-11-2019 @ 07:08 |

Every weekend i used to go to see this web page, because i want enjoyment, as this this website conations actually pleasant funny data too.

Darrel, on 7-11-2019 @ 09:07 |

It’s going to be ending of mine day, however before finish I am reading this impressive
paragraph to increase my experience.

Aaliyah, on 7-11-2019 @ 09:09 |

There is certainly a lot to find out about this topic.

I really like all the points you made.

Dotty, on 7-11-2019 @ 09:56 |

This is very interesting, You are a very skilled blogger.

I’ve joined your rss feed and look forward
to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

Erika, on 7-11-2019 @ 11:17 |

I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really good piece of writing on building up new weblog.

Bianca, on 7-11-2019 @ 11:34 |

I have read several good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
I surprise how much attempt you set to make this type of wonderful
informative site.

Sam, on 7-11-2019 @ 18:27 |

Thanks for any other informative site. Where else may I get that type of info written in such a perfect method?

I have a undertaking that I am simply now working
on, and I’ve been on the look out for such info.

Isiah, on 7-11-2019 @ 18:47 |

If you wish for to grow your familiarity only keep visiting this web
site and be updated with the hottest information posted here.

Gladys, on 7-11-2019 @ 19:16 |

Admiring the time and effort you put into your site and in depth information you provide.
It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material.

Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your
RSS feeds to my Google account.

Chadwick, on 7-11-2019 @ 19:21 |

Woah! I’m really enjoying the template/theme of this
blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance”
between usability and visual appearance. I must say you’ve done a amazing job with this.
Additionally, the blog loads super fast for me on Internet explorer.
Superb Blog!

Paul, on 7-11-2019 @ 19:51 |

Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful
& it helped me out much. I hope to give something back
and aid others like you aided me.

Tomoko, on 7-12-2019 @ 02:44 |

Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback?

If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

Tonja, on 7-12-2019 @ 03:02 |

I got this web page from my friend who told me on the topic of this site and
now this time I am browsing this web site and reading very informative content at this place.

Lupita, on 7-12-2019 @ 03:30 |

Yes! Finally someone writes about ig.

Nelly, on 7-12-2019 @ 05:06 |

Your method of describing everything in this paragraph is genuinely good, all
be able to easily know it, Thanks a lot.

Tamika, on 7-12-2019 @ 05:13 |

hello!,I love your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence extra about your post on AOL?

I require a specialist in this space to resolve
my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to peer you.

Lesli, on 7-12-2019 @ 05:46 |

For the reason that the admin of this site is
working, no doubt very soon it will be renowned, due to its quality contents.

Trey, on 7-12-2019 @ 07:11 |

Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

I’ve been trying for a while but I never seem to
get there! Appreciate it

Jaxon, on 7-12-2019 @ 07:28 |

I every time used to read article in news papers but now as I am a user of net so from now
I am using net for posts, thanks to web.

Yukiko, on 7-12-2019 @ 07:32 |

This is my first time pay a visit at here and i am really pleassant to read everthing at single place.

Latisha, on 7-12-2019 @ 08:50 |

That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Short but very accurate info… Appreciate your sharing this one.
A must read article!

Melba, on 7-12-2019 @ 10:23 |

I always spent my half an hour to read this weblog’s articles or reviews everyday along with a cup of coffee.

Eden, on 7-12-2019 @ 14:06 |

Just desire to say your article is as astonishing.
The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date
with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

Alta, on 7-12-2019 @ 20:31 |

Greetings! I’ve been following your web site for a while now and finally got the courage to go ahead
and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted
to say keep up the good work!

Leonie, on 7-12-2019 @ 20:46 |

Magnificent website. Plenty of useful info here. I’m sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious.
And of course, thank you in your effort!

Gwendolyn, on 7-12-2019 @ 23:34 |

Howdy are using WordPress for your blog platform?
I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do
you require any html coding knowledge to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

Gabriel, on 7-13-2019 @ 02:47 |

Remarkable issues here. I am very happy to see your post.

Thank you a lot and I’m having a look forward to contact you.

Will you kindly drop me a e-mail?

Seymour, on 7-13-2019 @ 07:36 |

Thanks for some other informative blog. Where else could I get that kind of information written in such a
perfect manner? I have a undertaking that I am simply now operating
on, and I have been on the glance out for such info.

Amelie, on 7-13-2019 @ 09:01 |

Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may revisit
yet again since i have saved as a favorite it.

Money and freedom is the greatest way to change, may you be
rich and continue to guide other people.

Linette, on 7-13-2019 @ 10:27 |

Hello, its fastidious post about media print, we all be familiar with media is a fantastic source
of information.

Serena, on 7-13-2019 @ 12:13 |

This is the perfect website for anyone who hopes to understand this
topic. You realize a whole lot its almost tough to argue
with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has
been written about for a long time. Wonderful stuff, just great!

Kristopher, on 7-13-2019 @ 14:14 |

Every weekend i used to visit this website, for the reason that i
want enjoyment, for the reason that this this web site conations genuinely fastidious
funny information too.

Nona, on 7-13-2019 @ 19:00 |

This excellent website definitely has all of the information and
facts I needed about this subject and didn’t know who to
ask.

Katia, on 7-13-2019 @ 20:54 |

This post will assist the internet viewers for creating new webpage or even a weblog from start to end.

Sam, on 7-13-2019 @ 21:43 |

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be
actually something that I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post,
I’ll try to get the hang of it!

Jerry, on 7-14-2019 @ 03:30 |

Hi, every time i used to check blog posts here early
in the daylight, as i like to gain knowledge of more and more.

Leon, on 7-14-2019 @ 04:20 |

I always emailed this website post page to all my contacts, because if like to read it afterward my contacts will too.

Elwood, on 7-14-2019 @ 04:44 |

Everyone loves what you guys are up too. This kind of clever work and
reporting! Keep up the fantastic works guys I’ve added you guys
to blogroll.

Bernadette, on 7-14-2019 @ 08:44 |

What’s up friends, how is everything, and what you desire to say on the topic of this post, in my view
its really awesome designed for me.

Riley, on 7-14-2019 @ 08:48 |

Great post. I was checking constantly this blog and
I’m impressed! Very helpful information specially the last part :
) I care for such info much. I was seeking this particular info for a very long time.
Thank you and good luck.

Billie, on 7-14-2019 @ 08:49 |

After I originally left a comment I seem to have clicked
on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the same comment.
Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?
Thank you!

Will, on 7-14-2019 @ 09:57 |

Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
Any feedback would be greatly appreciated.

Jaxon, on 7-14-2019 @ 11:13 |

Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I
to find It truly useful & it helped me out much. I hope to offer one thing again and help others like
you helped me.

Trisha, on 7-14-2019 @ 14:45 |

When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment
is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there
is an easy method you are able to remove me from that service?
Cheers!

Leslie, on 7-14-2019 @ 16:24 |

Thanks designed for sharing such a nice opinion,
piece of writing is pleasant, thats why i have read it fully

Melissa, on 7-14-2019 @ 18:43 |

I think this is one of the most vital information for me.
And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really nice : D.
Good job, cheers

Tonia, on 7-14-2019 @ 18:44 |

What i don’t realize is if truth be told how you are no longer really a lot more smartly-liked than you might be now.
You’re very intelligent. You recognize thus significantly
on the subject of this subject, produced me personally imagine it from
numerous varied angles. Its like women and men don’t seem to
be interested unless it’s something to accomplish with Girl gaga!
Your personal stuffs nice. All the time deal with it up!

Madelaine, on 7-14-2019 @ 19:35 |

Keep this going please, great job!

Neva, on 7-14-2019 @ 21:50 |

Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with
afterward you can write if not it is complex to write.

Melvin, on 7-14-2019 @ 23:41 |

I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article
like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site
owners and bloggers made good content as you did, the web will
be a lot more useful than ever before.

Brianne, on 7-15-2019 @ 03:22 |

I’ll immediately clutch your rss as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
Do you’ve any? Kindly permit me know in order that I could subscribe.

Thanks.

Kandis, on 7-15-2019 @ 04:41 |

Right away I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read further news.

Elinor, on 7-15-2019 @ 05:11 |

Great post. I’m going through a few of these issues as well..

Normand, on 7-15-2019 @ 07:43 |

Wonderful website. Plenty of helpful information here.
I’m sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious.
And certainly, thank you on your sweat!

Jess, on 7-15-2019 @ 09:32 |

Thanks very interesting blog!

Kisha, on 7-15-2019 @ 11:21 |

Hi there, for all time i used to check weblog posts here in the early hours in the daylight, because i love to learn more and
more.

Annett, on 7-15-2019 @ 12:05 |

What’s up to every one, as I am in fact keen of reading this weblog’s post to be updated regularly.
It contains nice stuff.

Dale, on 7-15-2019 @ 17:05 |

Hi there colleagues, how is the whole thing, and what you would like to say regarding this article,
in my view its truly awesome for me.

Dotty, on 7-15-2019 @ 19:01 |

I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for.

Do you offer guest writers to write content for
you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the subjects you write related to here.
Again, awesome blog!

Grover, on 7-15-2019 @ 20:31 |

Great work! This is the type of information that
are meant to be shared around the web. Shame on the search engines for
now not positioning this put up higher! Come on over and visit my website .
Thank you =)

Niki, on 7-16-2019 @ 00:09 |

Somebody necessarily assist to make significantly articles I’d state.

This is the first time I frequented your website page and thus far?
I amazed with the research you made to create this actual post extraordinary.
Wonderful process!

Odell, on 7-16-2019 @ 01:40 |

There is definately a lot to find out about this topic. I really like all of the points you have made.

Erna, on 7-16-2019 @ 02:09 |

Hey there, I think your blog might be having browser compatibility
issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, superb blog!

Darrell, on 7-16-2019 @ 03:26 |

A person necessarily lend a hand to make seriously articles I would state.
That is the first time I frequented your web page and up to now?
I surprised with the analysis you made to create
this actual post incredible. Wonderful task!

Eula, on 7-16-2019 @ 04:10 |

Wonderful site. Plenty of helpful information here. I am sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious.
And of course, thanks in your sweat!

Carlota, on 7-16-2019 @ 11:39 |


HiddenYou can keep track of the comments through the Kanał RSS z komentarzami feed, or TrackBack from your own website.